ورق A516

ورق A516

ورق A516 یکی از ورق فولادی های بسیار کاربردی است که سهم بسیار پررنگی در ساخت مخازن دارای فشار دارد. با توجه به اهمیت آلیاژ مورد استفاده در ساخت این نوع از مخازن که به واقع نیازمند تهیه از ورق بسیار مقاوم با سختی بالا دارد، این نوع ورق را برای تولید مخازن جوشی استفاده می نمایند. با توجه به اینکه این نوع ورق های فولادی از نظر قدرت کششی به چهار دسته مختلف تقسیم شده و تولید می شود ، هرکدام از این دسته بندی ها دارای یک میزان قدرت کششی هستند.

ورق فولادی A516 چیست ؟

این نوع ورق در اصل نوعی از ورق های فولادی سیاه می باشد که در غرب، طبق تقسیم بندی ها و استانداردهای آمریکایی به نام PVQ516 شناخته می شود و از میزان کربن بالایی نیز در تهیه آن استفاده شده و در مقابل از عناصری مانند گوگرد و فسفر و … نیز از میزان بسیار کمتری در ساخت ورق A516 استفاده شده است. این نوع ورق فولادی از میزان خم شدگی و مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار است که معمولا از چنین ورقی انتظار نمی رود و این مرغوبیت و کشش پذیری بالا نیز در حقیقت به دلیل وجود عناصر منگنز و سیلیکونی است که به میزان مجاز و قانونی در ساخت این ورق استفاده شده است که به دلیل وجود این دو عنصر ، ورق فولادی A516 دارای مرغوبیت بالایی شده است.

پرکاربردترین ورق فولادی بازار

یکی از پرمصرف ترین و پرکاربردترین ورق های آلیاژی در سطح بازار، ورق A516 است، که اغلب مواقع برای ساخت مخازن دارای فشار بالا اما مناسب محیط هایی با دمای متوسط و پایین تر به کار می رود. آلیاژ که از مجموع ترکیب چند عنصر ایجاد می شود در رابطه با ترکیبات ساخت ورق آلیاژی A516 از ترکیب عناصری مانند منگنز و کربن و سیلیسیم و … حاصل می گردد و در حقیقت عناصر سازنده این نوع ورق می باشند که خواص و قدرت آن را تغییر داده و تعیین می کنند ، در رابطه با این نوع ورق فولادی نیز در صورتی که میزان عناصر در مرحله تولید تغییر داده شود، خصوصیات ورق نیز تغییر می کند.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید ورق دریایی + کاربردها و مزایا

آشنایی با کاربرد های ورق A516

این نوع ورق بسیار کاربردی به دلیل در اختیار داشتن خواص برخی از متریال های بسیار خاص فولادی بیشتر در صنایع حساسی همچون پتروشیمی و نفت و گار مورد استفاده قرار می گیرد که به دلیل ظاهر فولادی شکلی که دارد یکی از بهترین انتخاب ها برای ساخت مخازن حساسی مانند مخازن ذخیره سازی انواع گاز می باشد. ورق A516 که از مقاومت بسیار بالایی در مقابل دما برخوردار است در زمان ساخت بویلرها و مخازن تحت فشار و حتی در صنایع تقطیری برای ساخت و تهیه برج های عظیم تقطیر همواره مورد استفاده قرار می گیرد .

گرید های مختلف ورق فولادی A516

این محصول در چهار گرید مختلف تقسیم بندی شده است که هر کدام از گرید ها طبق خواصی که دارند برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق فولادی A516 گرید 55

ورق فولادی A516 گرید 60

ورق فولادی A516 گرید 65

ورق فولادی A516 گرید 70

هرکدام از گریدهای ورق A516 ویژگی های مخصوص خود را داشته و از خواصی متفاوت برخوردار  هستند که برای مثال گرید 70 در اموری مانند برشکاری و جوشکاری و اموری که نیاز به انعطاف پذیری بیشتری دارند بسیار مناسب است که گرید 60 این خصوصیات را نداشته و یا در رابطه با مقایسه گرید 70 با گرید 65 ، این گرید از ورق از استحکام و کشش پذیری بیشتری برخودار است و می تواند بهترین نوع ورق برای کار در دمای پایین تر باشد. و در رابطه با گرید 65 در مقایسه با گرید 60 نیز تفاوت هایی وجود دارد که برای مثال می توانیم به برتری استحکم پذیری و استحکام کششی آن نسبت به 60 اشاره نماییم.

بیشتر بخوانید
ورق st52

آشنایی با مشخصات ورق a516

ضخامت ورق فولادی A516 در رابطه با هر یک از دسته ها و گرید های 4 گانه این ورق متفاوت است و هر کدام از این گریدها دارای ضخامت تولیدی متفاوتی می باشد که برای اندازه گیری ضخامتشان از واحد میلی متر استفاده می شود . ضخامت های هر چهار گرید این نوع ورق فولادی در جدل زیر آورده شده است.

Rگرید ورقضخامت ورق
155305mm
260205mm
365205 mm
470205mm

نکات مهمی که در رابطه با این ورق باید بدانید

یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با ورق A516 در رابطه با دلایل نامیدن این نوع ورق فولادی است که به نام ورق آلیاژی نامیده می شوند، ورق آلیاژی نامی است که بر اساس عناصر مختلفی است که در ساخت این ورق استفاده می شود و آلیاژ نیست از ترکیب عناصر مختلف بدست آورده و ایجاد می گردد. به همین دلیل این نوع ورق ها با نام ورق آلیاژی نیز نامیده و شناخته می گردند. در رابطه با عناصر سازنده این نوع ورق فولادی کاربردی نیز، این ورق از مقادیر مختلفی کربن و منگنز ملیبدن کرم و گاهی اوقات نیز نیکل وانادیوم و حتی تنگستن استفاده می گردد که به دلیل مقادیر معین هر یک از این عناصر در آلیاژ ورق ، محصول تولید شده می تواند دارای خواص متفاوتی باشد که قاعدتا برای کاربردهای متفاوتی نیز می تواند مناسب باشد.

بهترین ورق A516 بازار

بهترین ورق ها می توانند برای هر صنایع و هر کاربردی متفاوت باشند و ممکن است ورقی که در صنعت خودرو سازی بهترین شناخته می شود در صنایع دیگر به هیچ وجه قابل استفاده نباشد و در این زمینه با توجه به اینکه یکی از اصلی ترین زمینه های استفاده و کاربردی ورق A516 در ساخت مخازن نگهداری گاز و پتروشیمی است، به بررسی نوع ورق مورد استفاده توسط صنعتگران این حوزه پرداخته و متوجه شده ایم که بهترین ورق مورد استفاده در این صنعت بسیار مهم ورق  A516 ساخت داخلی و ایرانی است و بعد به ترتیب از ورق های تولید شده توسط کشور های کره جنوبی و چین استفاده می شود و با این شرایط میتوان گفت بهترین نوع ورق فولادی A516 در بازار ورق ساخت داخل و ایرانی می باشد.

بیشتر بخوانید
ورق اسید شویی

نکات مهم در گرید های مختلف ورق A516

این محصولات که در دسته ورق های مناسب برای صنایع ساختمانی و صنعتی قرار گرفته اند کاربردهای بسیار وسیعی در صنعت نفت و گاز و ساخت مخزن و حتی دیگ های بسیار عظیم بخار دارند. میزان تحمل ورق ها در برابر فشار و ضربه و کشش و تشکیل عدسی و دما است که در اصل این محصول را به چهار گرید مختلف تقسیم بندی کرده است.

ورق A516 مجموعه فولاد هفت ویژن

با مراجعه به وبسایت مجموعه معتبر فولاد هفت ویژن و مشاهده انواع مختلف محصولات ، می توانید با مراجعه به صفحه مربوط به ورق A516  و در صورت تمایل برقراری تماس با کارشناسان زبده و متخصصین ما در بخش فروش فولاد هفت ویژن، در صورت نیاز اقدام به دریافت راهنمایی و کارشناسی های لازم نموده و با شناخت نیاز خود بهترین گرید این ورق را شناخته و اقدام به خرید نمایید، به یاد داشته باشید که اعتماد شما سرمایه فولاد هفت ویژن است و اولویت ما در این مجموعه حفظ اعتماد شما عزیزان نسبت به سطح کیفیت خدمات و قیمت هایمان است، فولاد هفت ویژن تامین کننده تمامی نیازهای شما در رابطه با خرید میلگرد و ورق آلیاژی و … می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین محصولات

میلگرد استیل 310

میلگرد استیل 310؛ راهنمای خرید با بهترین قیمت

در این مقاله، قصد داریم به شما راهنمایی کاملی برای خرید میلگرد استیل 310 با بهترین قیمت ارائه دهیم. با مطالعه این مقاله، شما با ویژگی‌ها، کاربردها و عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصول آشنا خواهید شد.

آخرین مطالب

محاسبه خاموت و طول آن

محاسبه خاموت و طول آن

در دنیای پیچیده و دقیق مهندسی، داشتن ابزارهای دقیق برای محاسبات، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از

تماس با ما