ورق st52

ورق st52

یکی از ورق های بسیار مهمی که به عنوان ورق مورد استفاده در صنعت ( ورق زیربنایی صنعت ) وسعت کاربرد بسیار گسترده ای دارد ورق فولادی st52 می باشد که گونه ای از انواع مختلف ورق آلیاژی مقاوم در برابر سایش می باشد. به دلیل وجود مقادیر مشخصی از منگنز در این نوع از ورق ( حاوی 1،6% منگنز ) در بازار با نام ورق فولادی کم کربن یا ورق فولادی منگنز نیز شناخته می شود که به دلیل وجود همین مقدار از منگنز قادر است از میزان بالایی قابلیت خم شوندگی و ارتجاعی ( میزان قابلیت کششی 490 – 630 نانومتر می باشد ) برخوردار باشد که در کنار قابلیت مناسب بودن برای جوشکاری و تغییر شکل به اشکال مختلف و کلیه امور ماشین کاری ، به یکی از بهترین و پر مصرفترین ورق های فولادی تبدیل شود.

میزان استحکام ورق st52

ورق فولادی st52 به دلیل داشتن مقداری  از عناصر سیلیسیم و منگنز در خود از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و با توجه به اینکه مهم ترین نیاز در صنعت ساختمان سازی، استفاده از متریال های مستحکم می باشد ، ورق st52 فولادی تبدیل به یکی از مهمترین و پر مصرفترین مصالح در صنعت ساختمان سازی و امور عمرانی مانند پل سازی و … شده است و قاعدتا هرچه کیفیت ورق مورد نظر بالاتر باشد و به صورت تخصصی تری ساخته و پرداخته شده باشد از استحکام و مقاومت و در نهایت از کارایی بسیار بیشتری نیز برخوردار است. برای تهیه و خرید بهترین نوع ورق فولادی st52 نیاز است تا با این محصول آشنایی کاملی داشته باشید که ما در فولاد هفت ویژن با درک این نیاز، اطلاعات مفیدی را در این قسمت به شما عزیزان ارائه خواهیم نمود، با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید
ورق استیل 316

آشنایی با خصوصیات ورق st52

ورق های فولادی در انواع مختلف دارای خصوصیات مختلف و متفاوت می باشند، در رابطه با این نوع ورق نیز خصوصیاتی وجود دارد که استفاده از آن را در زمینه های خاص و متفاوتی چون استفاده در تمامی امور ساخت زیربنایی و پایه ای در برخی صنایع بسیار حساس مناسب نموده، که از این خصوصیات می توان به :

 • داشتن مقاومت بالا در مقابل اعمال نیرو در جهت پیچش
 • داشتن مقاومت بسیار بالا در برابر خم شدگی
 • وجود توان و قدرت بالای تحمل اوزان بالا
 • داشتن قابلیت ارتجاعی مناسب

استفاده از st52 در صنایع مختلف

یکی از مهمترین کاربردهای ورق st52 به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد، استفاده از آن در صنعت خودروسازی است که به دلیل برخورداری از مقاومت و استحکام مورد نیاز در این صعنت، ما شاهد استفاده مداوم از این ورق در خودرو سازی هستیم. اما کاربرد و وسعت استفاده از این ورق فقط به صنعت خودروسازی ختم و محدود نمی شود از این ورق فولادی در صنایع و امور مختلفی مانند موار ذکر شده زیر استفاده و بهره برداری می شود.

 • استفاده از ورق st52 در انجام لوله‌کشی ساختمان ها و واحدهای صنعتی
 • استفاده از این محصول برای ساخت و اجرای خطوط انتقال لوله ای
 • استفاده در تهیه و ساخت مخازن فشار بالا
 • استفاده در اکثر پروژه های ساخت و ساز عمرانی
 • استفاده از این ورق فولادی در ساخت و پروژه های زیر سطحی و زیر زمینی    
 • استفاده در پل سازی و معبر های حساس
 • استفاده در سازه های دریایی مانند دکل های نفتی و ارتباطی و …
 • استفاده از ورق فولادی درساخت تانکر های مختلف ( پتروشیمی و سوخت )
 • استفاده در صنعت خودروسازی ( سنگین و نیمه سنگین و سبک )
 • استفاده در زمینه ساخت جرثقیل
 • استفاده از این ورق در ساخت و اجزای مختلف پلتفرم های متفاوت
 • استفاده در ساخت تجهیزات بالابر
 • استفاده در ساخت و راه اندازی توربین های عظیم بادی
بیشتر بخوانید
ورق اسید شویی

دسته بندی ورق st52 بر اساس استاندارد آلمان

لازم به ذکر است که کلیه فولاد ها با ترکیبات متفاوت و ویژگی ها و خواص آنها به چند دسته قابل تقسیم بندی می باشند که ورق فولادی st52  طبق استاندارهای فولاد آلمان در دسته بندی فولاد های آلیاژی دارای مقدار کربن کم  یعنی : ( مقدار کربن کمتر از 25/0 % ) قرار می گیرد. شیوه نام گذاری این ورق نیز طبق روش استاندارد 10027 آلمان است ، به صورت که عدد قرار گرفته در قسمت کناری فولاد در زبان آلمانی، در واقع نشان دهنده میزان و مقدار قدرت و استحکام کششی آن فولاد می باید که طبق روش Kg/mm2  محاسبه می گردد. فولادهای قرار گرفته در دسته بندی کم کربن ها از قرار زیر است :

فولاد ST37

فولاد  ST44

فولاد ST52

فولاد ST60 

در ضمن این دسته بندی فولادی را می توانیم در اشکال مختلفی مانند ورق ، تیرآهن و میلگرد و لوله شاهد باشم و در این میان ورق st52 در بین سه هم گروه دیگر خود از کاربرد بسیار بالاتری در صنایع ساختاری و زیربنایی داراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین محصولات

میلگرد استیل 310

میلگرد استیل 310؛ راهنمای خرید با بهترین قیمت

در این مقاله، قصد داریم به شما راهنمایی کاملی برای خرید میلگرد استیل 310 با بهترین قیمت ارائه دهیم. با مطالعه این مقاله، شما با ویژگی‌ها، کاربردها و عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصول آشنا خواهید شد.

آخرین مطالب

محاسبه خاموت و طول آن

محاسبه خاموت و طول آن

در دنیای پیچیده و دقیق مهندسی، داشتن ابزارهای دقیق برای محاسبات، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از

تماس با ما