تیرآهن  IPE 

تیرآهن  IPE یک پروفیل فولادی چند لایه است که شکل ظاهری آن شبیه به حروف انگلیسی  I است. به این تیراهن پروفیل T دوبل نیز می گویند . یعنی ارتفاع از عرض بال ها بیشتر از بدنه عمودی است. در این تیراهن وجه بیرونی و داخلی بالها موازی با یکدیگر و عمود بر هم هستند.

تیراهن IPE قبلاً تحت نام “Differdinger” در بازار فولاد شناخته می شدند. آنها تیرهای فولادی بسیار خاصی هستند که به طور گسترده در ساخت و ساز مورد نیاز بوده و استفاده می شوند. به همین علت است که بیشتر مهندسان عمرانی این نوع از پروفیل ها را از سایر پروفیل های فولادی متمایز می دانند.

ویژگی های تیرآهن  IPE

تیرهای آهنی پروفیل IPE نوعی پروفیل آهنی عمرانی است که عمدتاً در ساخت و ساز برای تحمل بار ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تیراهن مانند تیراهن های دیگر مثل پروفیل IPN، یک محصول نورد آهنی بوده که به شکل حروف انگلیسی  I یا T طراحی شده است. به همین دلیل به پروفیل T دو طرفه موازی نیز معروف است. نامگذاری آن با حروف IPE و عدد در کنار آن مشخص می شود که ارتفاع پروفیل را بر حسب میلی متر نشان می دهد.

مشخصات تیرآهن  IPE

محصول لمینیت محصولی است که بعد از تولید آن توسط فرآیند نورد گرم یا سرد مستحکم می شود که ضخامت آن را کاهش داده و یکنواخت تر شود. به همین دلیل به این نوع پروفیل ، لمینیت می‌گیوند. یعنی ضخامت کمتر در عین حال مقاومت بالایی دارد.

بنابراین، پروفیل های IPE با نورد گرم با آلیاژ آهن، کربن و مقادیر کمی از مواد دیگر تولید می شوند که به آنها مقاومت و سبکی بیشتری نسبت به تیرهای بتنی می دهد. علاوه بر این، دارای خواص فشرده سازی و خمشی بهتری است. اکثر مقاطع فولادی رول شده در تولید این نوع پروفیل از نوع S 275 J می باشد.

پروفیل IPE  در انواع مختلفی از تیراهن های فولادی تولید شده که ارتفاع اسمی تایید شده آنها بسته به وزنی که تحمل می کنند بین 80 تا 600 میلی متر است و ضخامت آنها به شکل خاصی متفاوت است.

بیشتر بخوانید
فولاد مبلی

مشخصات تیرآهن IPE

از این محصول برای اهداف ساختمانی ، یشتر به عنوان تیراهن در سازه های عمرانی استفاده می شود و می تواند بارهای سنگین سازه را حمل کند.

با این حال، ظرفیت باربری این پروفیل فولادی کمتر از یک تیراهن به شکل Hمانند پروفیل HEM، پروفیل HEB یا پروفیل HEA است. IPE 360 دارای 360 میلی متر ارتفاع، 170 میلی متر عرض و ضخامت دیواره 8 میلی متر (عرض وب) تا 12.7 میلی متر (ضخامت فلنج) است. تیرآهن IPE 360 را می توان در تمامی ابعاد ممکن تا 24 متر از لیمترید سفارش داد.

مشخصات فنی تیرآهن IPE

تیر IPE یک پروفیل فولادی ساخته شده از فولاد دارای کربن است که با استانداردهای ASTM A572 مطابقت دارد. این تیر در طول های 6 و 12 متری در سطح بازار موجود است . از این تیر بیشتر برای ستون های اسکلت نگهدارنده سازه تکیه گاه استفاده می‌شود.

استاندار های تیرآهن  IPE

پروفیل های IPE بر اساس استانداردهای زیر تعریف می شوند:

UNE 36526:1994 که به محصولات فولادی نورد گرم اشاره دارد.

UNE-EN 10034:1994 این استاندارد برای پروفیل های I و H فولاد سازه ای از نظر تحمل ابعاد و شکل آنها استفاده می شود.

تیر IPE با حروف IPE همراه با عددی که ارتفاع اسمی کل (h) پروفیل را نشان می‌دهد، بر حسب میلی‌متر مشخص می‌شود. بنابراین شما می توانید انواع مختلفی از تیرهای IPE را پیدا کنید که اسم های انها بین  IPE 80، IPE 300 تا IPE 600 متغییر است. طبق این نام، این عناصر عمرانی وزن خاصی را تحمل می کنند.

تیر IPE به دلیل ویژگی های خاصی که دارند مقاومت بیشتری نسبت به بتن یا چوب در سازه ایجاد می کنند.

علاوه بر این، تیر IPE، ظرفیت تحمل بار بین دو تکیه گاه را بدون توجه به رانش جانبی بین آنها دارد.

تیرهای چند لایه IPE در داخل ساختمان ها به کاهش وزن سازه ها کمک می کند. همچنین نصب آن بسیار راحت است و طراحی آن ساده و بهینه شده است تا بهترین عملکرد را به ما ارائه دهد.

بیشتر بخوانید
لوله استیل دکوراتیو

این تیراهن با نام تجاری IPE یک محصول انعطاف پذیر است که با توجه به نیاز های ساختاری مختلف سازه های عمرانی تولید می‌شود.

این محصول قادر است تا عمر سازه را افزایش دهد. زیرا به علت استفاده از رنگ های ضد زنگ در تولید انها در هر شرایط آب هوایی قابل استفاده بوده و سازه را در مقابل تمامی شرایط خاص حفظ می‌کند.

تیرهای IPE با توجه به ویژگی‌ که دارند می توانند در زمان نیاز پروژه‌های ساختمانی به پروفیل‌های مورد استفاده قرار بگیرند . این پروفیل ها به دلیل قیمت به صرفه و سهولت در اجرا به صرفه ترین هستند.

کاربردها و کاربردهای تیرآهن  IPE

از تیر IPE در ساخت ساختمان‌های بزرگ و سیستم‌های سازه‌ای بزرگ و همچنین در ساخت سازه‌های فلزی برای پل‌ها، انبارها، ساختمان‌ها، کشتی‌ها استفاده می‌شود. زیرا دارای خواص خمشی بهتر یا مقاومت بالا در برابر فشار هستند.

ناگفته نماند که از این تیر برای ساخت ماشین آلات و سایر تجهیزات صنعتی نیز استفاده می‌شود. همچنین این تیر در ساخت در ستون ها، در آرماتورهای سازه ای، در تیرهای ساختمان و همچنین در رواق ها، روی عرشه ها، تیرچه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهم ترین موارد استفاده از IPE :

ساخت سالن
ساخت و ساز فولادی
تیرهای زیرسازی
نرده سازی با تخته های چوبی

به دلیل آنکه این تیر ها از فولا تصفیه نشده تولید شده اند، باید هنگام استفاده آن ها در محیط بیرون به مواد محافظ ضد زنگ و ضد خوردگی اغشته شوند. زیرا در صورت عدم توجه به این نکته عمر سازه به شدت افت خواهد کرد.

نمایه IPE و IPN چگونه متفاوت است؟

هر دو تیر دارای مقطعی به شکل I یا T دوبل هستند، یعنی ارتفاع آنها از عرض بالها بیشتر است. مهم ترین وجه تمایز انها عبارت اند از: تیر های IPE دارای بال های با وجه خارجی و داخلی موازی با یکدیگر هستند. این مسئله بدین معنی است که ضخامت بال ها ب یک شکل بوده و مقاومت بالایی دارد.

تفاوت دوم این دو تیراهن در رابطه با عملکردشان است. اگر دو بخش ساختاری با ارتفاع یکسان انها با یک دیگر مقایسه شوند، تیر IPE کمی عریض‌تر است و در فلنج‌ها جرم کمتری نسبت به تیر IPN دارد. این مشخصه باعث می شود که پروفایل IPN در محور اصلی عملکرد بالاتری نسب محور ثانویه داشته باشد.

بیشتر بخوانید
لوله گالوانیزه

کاربردهای پروفایل IPE در ساخت و ساز

آهن یکی از محبوب ترین مواد مورد استفاده در صنایع عمرانی از زمان انقلاب صنعتی است. در واقع، تولید جهانی فولاد از سال 2020 تا 2022 تقریباً 200 میلیون تن افزایش یافته است. این عنصر به دلیل مزایای متعددی مانند مقاومت زیاد، یکنواختی، انعطاف پذیری و همسانگردی، در صنعت ساخت و ساز محبوب است. به همین پر استفاده ترین شکل اهن در ساخت و ساز تولید تیراهن است.

متداول ترین کاربرد تیراهن ها تشکیل اسکلت ساختمان های صنعتی و ساختمان های بزرگ است که برای طراحی سقف ها، در سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین به عنوان سازه فلزی در پل ها و ماشین آلات استفاده می شود.

تنوع تیراهن ها و انعطاف پذیری آنها در هنگام تولید سبب می‌شود تا در اندازه متناسب با نیاز سازه های عمرانی ساخته شوند ‌ مهم ترین کاربرد انها ستون، پرلین، تیکه گاه، استفاده در پل سازی و ….. است.

سخن پایانی 

تیرهای IPE طراحی ساده ای دارند . نصب و تولید ، فرایند بهینه سازی انها سبب شده که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار بگیرند. قیمت مقرون به صرفه انها نسبت به بتن و سهولت در مونتاژ از مهم ترین دلایل ان برای استفاده در صنایع مختلف است.

آنها عناصر بسیار مقاوم و انعطاف پذیری هستند که به کاهش وزن سازه های ساختمانی کمک می کنند. این کاهش وزن تا زمانی که امکان ساخت اتصالات جوشی برای ساختمان هایی که نیاز به نوع خاصی از پروفیل چند لایه دارند، ایجاد می‌شود . علاوه بر این، نگهداری آن در برابر زنگ زدگی ساده است. زیرا تنها کافی است برای پیشگیری یا بعد از ظاهر شدن آن، اقداماتی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین محصولات

میلگرد استیل 310

میلگرد استیل 310؛ راهنمای خرید با بهترین قیمت

در این مقاله، قصد داریم به شما راهنمایی کاملی برای خرید میلگرد استیل 310 با بهترین قیمت ارائه دهیم. با مطالعه این مقاله، شما با ویژگی‌ها، کاربردها و عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصول آشنا خواهید شد.

آخرین مطالب

محاسبه خاموت و طول آن

محاسبه خاموت و طول آن

در دنیای پیچیده و دقیق مهندسی، داشتن ابزارهای دقیق برای محاسبات، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از

تماس با ما