پروفیل Z چیست؟

پروفیل های فولادی Z شکل در بازار با نام تجاری پرلین Z نیز شناخته شده اند . این نوع پروفیل ها بیشتر برای سقف ها استفاده می‌شوند. این محصول یک عنصر باربر در سازه است که به عنوان رابط بین ساختار خرپا و سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروفیل Z مزایای بسیاری زیادی به علت استفاده گوناگون در صنایع مختلف دارد. معمولا از این محصول می توان به عنوان پل یک یا چند دهانه استفاده کرد.

پروفیل Z  یک عنصر ساختمانی سبکی است که امکان صرفه جویی در وزن سازه را در بخش های مختلف ساختمان ایجاد می‌کند.

مشخصات پروفیل Z

پروفیل های Z سازه های کامپوزیتی هستند که به دلیل ساختار پایدار و ظرفیت باربری بالا در صنعت ساختمان و ساخت ماشین آلات و وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرند.

از این پروفیل های پایدار و سبک در مونتاژ محصولات مختلف استفاده می شود. در صنعت ساخت و ساز، از این پروفیل ها برای بسیاری از سازه ها مثل: سالن ها و سازه های سقف یا به عنوان اجزای اصلی دروازه و حصار استفاده می شود. این محصول در اشکال مخالف و جنس آلومینیومی به دلیل دوام بالا برای زیرسازی و روسازه ها نیز کاربرد دارند.
از دیگر استفاده پروفیل Z در طراحی داخلی است. به عنوان مثال در طراحی داخلی مغازه ها، به عنوان پروفیل لمینت یا پارکت استفاده می شود. از این محصولات می توان به عنوان پوشش های کفی سازه استفاده کرد. این نوع پروفیل لبه های پوشش کف را می پوشانند و به عنوان یک محافظ لبه برای پارکت و لمینت عمل می کنند.

ویژگی های پروفیل Z

پروفیل‌های Z که به نام‌های «پروفیل‌های درز دوتایی» یا «پروفیل‌های دو زاویه‌ای» نیز شناخته می‌شوند. این مصوب از فولاد مسطح تشکیل شده‌اند . شکل ان ها اینگونه است که‌ فولاد مسطح دوبار در امتداد ضلع بلند به شکل ۹۰ درجه زاویه خم شده است. طراحی این زاویه ها در جهت شیب متناوب است. بنابراین تای خروجی در همان جهت ورودی قرار می گیرد. این مشخصات Z را از پروفایل U متمایز می کند.

بیشتر بخوانید
پروفیل استیل

ویژگی های پروفیل z

پروفیل های فولادی به شکل Z که به آن پرلین Z نیز می گویند، عمدتاً برای سقف استفاده می شود. این قطعه باربر که به عنوان رابط بین سازه خرپا و پوشش سقف عمل می کند، مزایای زیادی دارد. می توان از آن به عنوان پل یک یا چند دهانه استفاده کرد.

مزایای پروفیل های آلومینیومی Z

انعطاف پذیری قوی و وزن سبک از مهم ترین مزایای این پروفیل است. شرکت ما پروفیل های آلومینیومی Z پایدار و بسیار مقاوم در برابر آب و هوا را به شما عرضه می کنند که استفاده از آنها در هر زمانی آسان است.

پروفیل Z در جنس آلومینیوم تمام مزایای فلز سبک مانند مقاومت در برابر خوردگی، وزن کم و پایداری بالا را دارد. به دلیل ساختار خاص، پروفیل های Z ما دارای سطح بالایی از مقاومت در برابر آب و هوا هستند، به این معنی که شرایط بهینه برای استفاده در فضای باز را دارند . از این پروفیل می‌توان در فضای باز مثل یک عنصر ساختمانی برای درها یا نرده ها استفاده کرد.

تولید پروفیل Z

پروفیل های Z در ابتدا به شکل حروف انگلیسی زد شکل با طراحی و با استفاده از روش ریخته گری پیوسته، پالتروژن یا اکستروژن تولید می شوند. این روش های تولید به ویژه برای پروفیل های Z با دیواره ضخیم در اندازه های مختلف مناسب هستند.

پروفیل های Z ساخته شده از ورق فلزی نازک هستند. برای انجام این کار، فولاد تخت دو بار روی یک نیمکت تاشو تا می شود. طول این پروفیل ها به اندازه و محل کار نیمکت تاشو روی سطح فلز محدود می شود.

تمامی ورق های پروفیل، پانل ها و سایر سیستم های پوششی را می توان به راحتی با استفاده از پیچ های که در طراحی خود داردند، بر روی پروفیل های Z قرار داد.

انواع پروفیل های Z

پروفیل های Z به طور استاندارد دارای دو زاویه قائم بوده با انواع مختلف زوایای دیگر نیز در سطح بازار موجود هستند.

بیشتر بخوانید
پروفیل گالوانیزه چیست؟

استفاده از پروفایل های Z

یک پروفیل Z دو پانل را از طریق یک پیچ به یکدیگر متصل می کند. در پروفیل Z، پیچ ها به جای عرضی، به صورت طولی وارد می شوند. این باعث می شود به نظر برسد که پانل ها روی پروفیل ها شناور هستند یا فقط چسبانده شده اند. بنابراین پروفیل های Z در ساخت سازه های پیچیده بسیار محبوب هستند.

سازه هایی که از پروفیل Z استفاده می‌کنند:

ساختمان پیشخوان و پذیرایی،
ساخت اتاق کنفرانس،
ضبط برای کانال های کابل و خطوط رسانه،
ساخت و ساز مسکن،
ساخت و ساز عمومی،
لباس مبدل.
در ساخت سقف های ذوزنقه ای از پروفیل های Z با فرمت بزرگ نیز استفاده می شود. آنها عناصر ساختمانی با کاربرد بالا هستند که ورق های ذوزنقه ای و عناصر دیگر ساختمان را می توان به خوبی با آنها متصل کرد. در این سازه ها، پروفیل‌های Z امکان ساخت اشکال هندسی خاص در سازه و شکل‌های سقف پیچیده را امکان‌پذیر می‌کنند.

مزایای پروفیل Z

• نصب آسان. با توجه به شکل آن می توان آن را همپوشانی کرد.

• بدون نیاز به لحیم کاری. می توان آن را به سازه و بین آنها پیچ کرد.

• با توجه به شکلی که دارد، می توان آن را تودرتو کرد و تا 80 درصد در فضای ذخیره سازی و حمل و نقل صرفه جویی کرد.

• به لطف موقعیت تودرتو، اجازه می دهد تا پروفیل ها در نقاط پشتیبانی همپوشانی داشته باشند و مقاومت آنها در این نقاط افزایش یابد.

• تا 10% مقاوم تر از هر نوع پروفیل C.

• مفید برای انواع ساخت و ساز.

پروفیل های Z شکل عناصر فولادی هستند که از فولاد نورد گرم و گالوانیزه ساخته شده اند.

عموماً با استفاده از آنها مقاومت بالا و صرفه جویی در وزن سازه ایجاد می شود. به عنوان راه حلی برای قرار دادن و اتصال بین آنها، می توان آنها را به صورت عمودی و افقی در هر نقطه پانچ کرد.

بیشتر بخوانید
پروفیل آلومینیومی 

از دیگر کاربردهای پروفیل Z شکل کاربرد در سقف ها، خرپاها، مهاربندی ها برای جلوه های سفت کننده، محفظه های بیرونی و غیره می باشد.

طبق گفته سازندگان، معمولاً می توان آنها را با مقاطع ارتفاعی از 125 میلی متر تا 300 میلی متر و ضخامت های 2، 2.5، 3 و 4 میلی متر یافت.

مواد تولیدی برای پروفیل های Z

پروفیل های Z را می توان از هر نوع مواد جامد فولادی ساخت. مواد متداول برای این اشکال پروفیل به شرح زیر است:

ورق فولادی گالوانیزه
فولاد ضد زنگ
پلاستیک
آلومینیوم
فلزات غیر آهنی (برنج، مس)

سخن پایانی 

پروفیل Z به دلیل هندسه ای که دارند وزن کمتری نسبت به شمع های ورق U با ظرفیت بارگذاری یکسان داشته و در نتیجه مقرون به صرفه تر هستند. این نوع از پروفیل های Z با مدول مقطع بیش از 5000 سانتی‌متر بر در دسترس هستند. بنابراین، مقاطع Z عمدتاً برای پشتیبانی از گودبرداری با ظرفیت بار بالا نصب می شوند.
پروفیل های زد شکل به عنوان پانل های میانی در شمع ها استفاده می شود. پروفیل های Z به دلیل ظرفیت باربری بسیار بالا، صرفه جویی در مصالح را تا 40 درصد در مقایسه با سازه های تولید شده در مصالح فولادی سنگین فراهم می کنند. همچنین ساخت ساختمان های فولادی را به دلیل سهولت در تولید، تهیه، حمل و نقل و مونتاژ، قابل اطمینان تر، سریع تر و مقرون به صرفه تر می کند.

پروفیل های Z در سقف ها، تیرها یا ستون ها قابل استفاده هستند و ترجیح داده می شوند. زیرا دچار شکستگی قطعات نمی‌شوند. استفاده از پروفیل زد یکی از عناصر ضروری در سیستم های ساختمانی فولادی که در کشورهای توسعه یافته است. این پروفیل ها مناسب ترین عنصر سیستم ساختمانی به ویژه برای کشورهای زلزله خیز هستند. علاوه بر این، آنها محبوبت زیادی به دلیل حمل و نقل آسان، اضافه کردن و حذف قطعات به و از آن، سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین محصولات

میلگرد استیل 310

میلگرد استیل 310؛ راهنمای خرید با بهترین قیمت

در این مقاله، قصد داریم به شما راهنمایی کاملی برای خرید میلگرد استیل 310 با بهترین قیمت ارائه دهیم. با مطالعه این مقاله، شما با ویژگی‌ها، کاربردها و عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصول آشنا خواهید شد.

آخرین مطالب

محاسبه خاموت و طول آن

محاسبه خاموت و طول آن

در دنیای پیچیده و دقیق مهندسی، داشتن ابزارهای دقیق برای محاسبات، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از

تماس با ما