لوله اسپیرال چه ویژگی دارد؟

لوله های اسپیرال و لوله های فولادی بدون درز از لوله های نسبتا رایج در زندگی روزمره انسان قرن جدید هستند که در دکوراسیون و ساخت و ساز خانه از انها استفاده می شود.

لوله اسپیرال چیست؟ 

لوله اسپیرال یک لوله صنعتی است که به آن لوله فولادی مارپیچی یا لوله جوش مارپیچی نیز می گویند. این لوله از فولاد کم کربن یا کم آلیاژ ساخته شده است . فرایند تولید آن بدین گونه است که یک قطعه صفحه فولادی با زاویه مشخص نورد شده و سپس جوش داده می‌شود. 

لوله اسپیرال یک لوله فولادی درز دار است که از فولادی نورد شده به عنوان ماده خام در ساخت آن استفاده می‌شود. این فولاد در دمای معمولی اکسترود شده و توسط فرآیند جوشکاری دو طرفه در زیر آب جوش داده می شود. بعد از آنکه لوله جوش داده می شود با نورد توسط غلتک های متعدد نورد شده تا یک شمش لوله گرد با شکاف باز تولید شود.

مشخصات لوله اسپیرال

همانطور که در پاراگراف های قبلی بیان شد لوله اسپیرال یک لوله پرکاربرد است. فرآیند تولید این لوله ، راندمان تولید بالا و هزینه کم آن سبب شده تا استفاده زیادی در صنایع مختلف داشته باشد.

استحکام لوله های اسپیرال به عبارت کلی تر بیشتر از لوله های درز مستقیم است. فضای داخلی این لوله به شکل سطح صاف و یک دست است. این فضا بدین علت به وجود آمده تا ضرر های ناشی از اصطکاک را کاهش داده و آن را برای انتقال سیالات آماده کند. این لوله را می توان با طول های مختلف تولید کرد. در مقایسه با لوله درز مستقیم با طول یکسان، طول لوله درز مستقیم تا سوا 30 تا 100٪ افزایش می یابد و سرعت تولید آن پایین تر است.  بنابر این تمامی لوله های درزدار از قطر کوچیک تر از در مستقیم تولید می شوند. لوله های اسپیرال قطر بزرگ تری از لوله های درز دارد دارند. 

بیشتر بخوانید
لوله درز مستقیم صنعتی

کاربرد لوله اسپیرال چیست؟ 

از لوله های اسپیرال معمولا در موارد زیر استفاده می شود. 

مهندسی آب لوله کشی

صنایع پتروشیمی

صنایع شیمیایی

صنعت برق

آبیاری کشاورزی و ساخت و ساز شهری 

برای استفاده از حمل و نقل مایع

تامین آب

زهکشی

کارهای تصفیه فاضلاب

حمل و نقل لجن

حمل و نقل آب دریا.

برای حمل و نقل گاز

برای استفاده ساختاری: از این لوله به عنوان یک لوله برای انتقال سیالات در پل ها ، اسکله ها، جاده ها، سازه های ساختمانی، استفاده می شود.

لوله های اسپیرال به راحتی در معرض خوردگی لوله قرار می‌گیرند، بنابراین فرآیند مقاومت در برابر زنک زدگی باید به طور مکرر انجام شود تا از استفاده عادی از لوله مارپیچی اطمینان حاصل شود.

ویژگی های اصلی لوله اسپیرال 

لوله اسپیرال که به عنوان لوله فولادی مارپیچی (SSAW) نیز شناخته می شود، نوعی لوله فولادی است که از فولاد کم کربن یا فولاد کم آلیاژ با استفاده از فرآیند جوشکاری مارپیچی ساخته شده است.

لوله اسپیرال دار دارای ویژگی های استحکام بالا، ظرفیت باربری خوب و عملکرد جوش عالی است. بنابراین دارای طیف گسترده ای از کاربردها در ساخت زیرساخت، تولید صنعتی و سایر زمینه ها است. در این مقاله کاربردهای اصلی لوله های سیم پیچی توضیح داده می شود.

مهم ترین صنایع در استفاده از لوله اسپیرال 

احداث زیرساخت های شهری

پروژه های حفاظت از آب: لوله های مارپیچ نقش مهمی در پروژه های حفاظت از آب دارند و می توانند در به عنوان لوله های آب، لوله های زهکشی، پروژه های آبیاری و سایر زمینه ها برای تامین نیازهای تامین آب شهری، زهکشی و آبیاری زمین های کشاورزی استفاده شوند.

مهندسی گرمایش: لوله های مارپیچ عملکرد رسانایی گرمایی خوبی در مهندسی گرمایش دارند و می توانند به عنوان لوله اصلی برای سیستم های گرمایش مرکزی و منطقه ای استفاده شوند.

بیشتر بخوانید
لوله استیل دکوراتیو

انتقال گاز: از خطوط لوله اسپیرال می توان به عنوان خطوط لوله انتقال گاز شهری برای انتقال گاز طبیعی، گاز مایع و سایر گازها برای رفع نیاز ساکنان شهری و گاز صنعتی استفاده کرد.

راه سازی شهری: لوله های مارپیچ ظرفیت باربری بالایی در راه سازی دارند و می توانند به عنوان اجزای پشتیبان پل ها، تونل ها و سایر زیرساخت های جاده ای مورد استفاده قرار گیرند.

2. زمینه های تولید صنعتی و انرژی

صنعت نفت و گاز طبیعی: لوله های مارپیچ به طور گسترده در صنعت نفت و گاز طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند و می توان از آنها به عنوان خط لوله نفت و گاز برای انتقال نفت و گاز طبیعی از منبع به کارخانه های فرآوری، پالایشگاه ها و سایر مکان ها استفاده کرد.

مهندسی شیمی: لوله های مارپیچ را می توان به عنوان لوله برای انتقال مواد خورنده در مهندسی شیمی، مانند حمل اسیدها، قلیاها، نمک ها و سایر مواد شیمیایی استفاده کرد.

  • مهندسی کشتی: لوله های مارپیچ را می توان برای پشتیبانی ساختاری کشتی ها در کشتی سازی، مانند ساخت بدنه، کابین، عرشه و غیره برای بهبود استحکام و پایداری کلی کشتی ها استفاده کرد.
  • تهویه معدن و معدن: لوله های مارپیچ را می توان به عنوان لوله های تهویه و زهکشی معدن در مهندسی معدن برای اطمینان از تولید ایمن معدنچیان استفاده کرد.
  • مهندسی برق: لوله های مارپیچ را می توان به عنوان مواد پشتیبان برج برای خطوط انتقال فشار قوی در مهندسی برق برای بهبود عملکرد ایمنی خطوط انتقال استفاده کرد .

تفاوت لوله فولادی مارپیچ و لوله فولادی بدون درز

1. روش های مختلف تولید.

لوله فولادی بدون درز با گرم کردن و سوراخ کردن لوله خام ساخته می شود. لوله فولادی مارپیچ با یک بار گرم کردن و چرخاندن نوار فولادی ساخته می شود. پیچ خوردگی یا درزی که روی این لوله است سبب شده دارای استحکام و مقاومت بیشتری از لوله بدون درز داشته باشد.

بیشتر بخوانید
تیرآهن  IPE 

2. زمینه های مختلف کاربردی

لوله های فولادی بدون درز معمولاً در سیالات با دما و فشار بالا استفاده می شوند، در حالی که لوله های فولادی مارپیچی معمولاً در سیالات زیر 30 کیلوگرم و لوله های فولادی با قطر بزرگ در سیالات متوسط ​​و ​فشار پایین استفاده می شوند.

لوله های بدون درز با توجه به استانداردهای مختلف تولید و در قسمت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند که عمده این استفاده ها در صنعت است. اما لوله های اسپیرال عمدتاً در تامین آب کم فشار، لوله ها و شمع های حرارتی و غیره استفاده می شوند.

3. قیمت های مختلف

در مقایسه با لوله های بدون درز، قیمت لوله های مارپیچی ارزان تر است.

لوله های مارپیچ و لوله های بدون درز از نظر فناوری پردازش، سطح بیرونی و کاربرد متفاوت هستند. هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند. شما نمی توانید کورکورانه در هزینه ها بدون در نظر گرفتن هدف اصلی سازه از آن استفاده کنید. شما باید با توجه به موقعیت واقعی خود بهترین را انتخاب کنید.

سخن پایانی 

لوله اسپیرال  یک فولادی بلند است که به آن لوله مارپیچ درز دار می‌گویند. این لوله از شمش ها یا لوله های فولاد خام جامد با پانچ تولید و سپس با نورد گرم، نورد سرد یا کشش سرد تقویت می‌شود. از این لوله برای خطوط مختلفی مانند انتقال سیالات استفاده می شود، این سیالات عبارت انداز خطوط لوله برای انتقال نفت، گاز طبیعی، گاز، آب و برخی مواد جامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین محصولات

میلگرد استیل 310

میلگرد استیل 310؛ راهنمای خرید با بهترین قیمت

در این مقاله، قصد داریم به شما راهنمایی کاملی برای خرید میلگرد استیل 310 با بهترین قیمت ارائه دهیم. با مطالعه این مقاله، شما با ویژگی‌ها، کاربردها و عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصول آشنا خواهید شد.

آخرین مطالب

محاسبه خاموت و طول آن

محاسبه خاموت و طول آن

در دنیای پیچیده و دقیق مهندسی، داشتن ابزارهای دقیق برای محاسبات، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از

تماس با ما