میلگرد A36

میلگرد A36

میلگرد A36 به عنوان یکی از بهترین فولاد‌های کربنی، گزینه ی بسیار مناسبی برای استفاده در مصارف ساخت و ساز و ساختمان سازی، استفاده در زمینه ساخت انواع ابزار و قطعات ساختمانی است. این محصول نیز مانند تمامی میلگردهای فولادی آلیاژی دیگر از  ویژگی های مختلفی برخوردار است که برای مثال می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم :

 • داشتن مقاومت بسیار مناسب میلگرد های A36 در برابر خمش و کشش
 • قابلیت جوشکاری بالا و مناسب و جوش پذیری خوب
 • تراکم متوسط
 • مقاومت متوسط در برابر خوردگی

آشنایی با کاربردهای میلگرد  A36

میلگرد A36 2میلگرد A36 2

میلگردهای A36 به دلیل داشتن خواص و ویژگی های بسیار مناسب در کنار قیمت معقول ، به صورت گسترده در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند. از جمله کاربردهایی که در صنایع مختلف دارند می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • ساخت قطعات ساختمانی
 • سازه های فلزی عظیم و بلند مرتبه
 • ساخت انواع پل ها
 • ساخت تجهیزات صنعتی و ماشین آلات
 • در صنایع خودروسازی
 • در ساخت قطعات و تجهیزات دریایی

ترکیبات شیمیایی میلگرد های  A36

میلگرد اِی 36 ساخته شده از آلیاژ فولاد کم کربن است که با داشتن میزان کربن کمتر از 03٪  ، در دسته بندی فولادهای کم کربن جای گرفته است و این خصوصیت باعث گردیده که از این نوع میلگرد فولادی در زمینه هایی که نیاز مند به : قابلیت ماشین کاری راحت و جوش پذیری بالا و شکل پذیری مناسب دارند به میزان بسیار بالایی استفاده شود. به دلیل چنین حجمی از مصارف در صنایع و زمینه های مختلف در سطح بازار با نام فولاد عمومی شناخته میشود.

بیشتر بخوانید
میلگرد st52؛ راهنمای خرید با بهترین قیمت

تاثیر میزان کم کربن در میلگرد های  اِی 36

میزان کربن کم موجود در این میلگرد فولادی مانع از تأثیرا گذاری عملیات گرمایی بر روی میلگرد A36 گردید‌ه است. فولاد A36 به طور معمول و همواره حاوی مقدار کمی از عناصر آلیاژی دیگر نیز  در عناصر سازنده خود می‌باشد، از جمله مقادیر کمی از منگنز، گوگرد، فسفر و سیلیکون. که در رابطه با این محصول فولادی نیز، افزودن چنین عناصری با هدف افزایش خواص مکانیکی و شیمیایی صورت می پذیرد.

مقاومت میلگرد اِی 36 در برابر خوردگی

به دلیل عدم وجود مقدار و میزان زیادی از عناصر نیکل و کروم، مقاومت میلگرد فولادی A36 در برابر خوردگی به اندازه کافی و مناسب بالا نیست. به همین جهت، مهم‌ترین ویژگی‌های ترکیب شیمیایی فولاد A36  شامل کربن کم، منگنز، گوگرد، فسفر، سیلیکون و عدم حضور مقدار زیادی نیکل یا کروم است.

ترکیبات شیمیایی میلگرد فولادی  A36

در ارتباط با استاندار این محصول یک ترکیب شیمیایی برای نوع استاندار شده این میلگرد وجود دارد که طبق این استاندارد مقادیر معینی از عناصر می بایست در ساخت آلیاژ استفاده گردد. عناصر و مقادیر استاندارد این محصول عبارتند از :

 • کربن0.25 – %
 • منگنز 0.80% – 1.20% –
 • فسفر (P): حداکثر 0.040%
 • گوگرد (S): حداکثر 0.050%
 • سیلیسیوم0.40 %
 • مس (Cu): حداکثر 0.20%

خواص مکانیکی میلگرد  اِی 36

خواص مکانیکی این میلگرد فولادی A36 عموماً بر اساس استاندارد ASTM A36 مشخص می‌شود. در زیر، به معرفی برخی از خواص مکانیکی اصلی و قابل توجه این محصول کاربردی خواهیم پرداخت :

-مقاومت کششی: (Tensile Strength حداقل مقدار مقاومت کششی برای میلگردهای فولادی A36 معمولا در حدود 250 مگاپاسکال (MPa) است.

بیشتر بخوانید
 میلگرد فولادی SPK

مقاومت خمشی :(Yield Strength) حداقل مقدار و میزان مقاومت در برابر اعمال فشارهای خمشی برای میلگرد A36عموماً در حدود 250 مگاپاسکال (MPa) قرار دارد.

میلگرد اِی 36 و میزان سختی: (Hardness)  این محصول در عمل به صورت سختی بررسی نمی‌شود. اما معمولاً در استفاده‌های عملی و محاسباتی، میلگرد اِی 36 به عنوان فولاد نرم در نظر گرفته می‌شود.

میزان تراکم میلگردهای  A36: میلگردهای A36 دارای تراکمی حدود 7800 کیلوگرم در هر مترمکعب هستند.

مقدار تحمل و مقاومت فشاری: مقاومت فشاری میلگرد A36 تقریباً 200 گیگاپاسکال (GPa 200) می‌باشد.

ویژگی های میلگرد A36

این نوع میلگرد که به نام میلگرد فولادی A36 معروف بوده و شناخته می شود، دارای مجموعه ای از ویژگی‌های مثبت بسیاری است. برخورداری از این ویژگی های بسیار کاربردی، باعث گردیده تا از محصول منحصر بفرد و بسیار کاربردی، در مصارف بسیار مختلفی در حجم و مسعت بالا مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه به معرفی برخی از این ویژگی و توضیحات اجمالی در رابطه با آنها خواهیم پرداخت :

ویژگی انعطاف پذیری بالای میلگرد  اِی 36: فولاد A36 انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و می توان گفت یکی از مهمترین فاکتورهای سنجش برای بسیاری از صنایع جهت استفاده از بهترین نوع متریال فولادی، در اصل میزان انعطاف پذیری بالا می باشد. انعطاف پذیری بالای این محصول باعث شده در هنگام شکل دهی و اعمال فشار، بدون هیچ گونه شکستگی و ترک خوردگی حالت ها و اشکال مورد نظر را به خود بگیرد.

میزان استحکام بالا: این میلگرد فولادی دارای میزان استحکام کششی بسیار بالایی است که به دلیل برخورداری از چنین سطح استحکامی، برای بسیاری از کاربردهای سازه‌ای مناسب گردیده است و شاهد استفاده از آن به مداوم در صنایعی مانند ساخت و ساز ساختمان ها می باشیم.

بیشتر بخوانید
میلگرد فولادی MO40

 خواص شکل‌پذیری بالایی که میلگرد  A36داراست : میلگرد A36 از خاصیت و ویژگی شکل‌پذیری بسیار خوبی برخوردار هستند. در واقع یکی از مهمترین ویژگی های آنان که باعث معروف شدن آنها به عنوان یکی از پر مصرف ترین میلگردهای ساخت و سازی  شده است نیز همین قابلیت شکل پذیری بسیار بالایی است که دراد. به این معنا که می‌توان آن را به راحتی به هر شکل و اشکالی که نیاز است تغییر داد و به دلیل دارا بودن شکل پذیری بالا چار شکستگی و ترک خوردگی نخواهد شد.

مقدار جوش‌پذیریبسیار بالای میلگرد  A36: فولاد A36 دارای جوش‌پذیری بالایی است، به این معنا که می‌توان آن را با استفاده از انواع تکنیک‌های جوشکاری سریع و آسان به راحتی در اسرع وقت جوش داد. این ویژگی آن را به یک انتخاب محبوب برای استفاده نموده و از کاربردهای سازه‌ای مختلفی نیز برخوردار گردیده است.

 تنوع فرم در فولاد این محصول : میلگرد A36به شکل‌های مختلفی در بازار موجود است از جمله پروفیل مستطیلی، پروفیل مربعی، میلگرد، تیرآهن H، ناودانی و نبشی، که شما می‌توانید بسته به نیازهای خود از آنها استفاده کنید. این ویژگی‌ها فقط چند نمونه از ویژگی‌های مثبت فولاد A36 هستند و نقش مهمی در جذب استفاده‌کنندگان در بسیاری از صنایع را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین محصولات

میلگرد استیل 310

میلگرد استیل 310؛ راهنمای خرید با بهترین قیمت

در این مقاله، قصد داریم به شما راهنمایی کاملی برای خرید میلگرد استیل 310 با بهترین قیمت ارائه دهیم. با مطالعه این مقاله، شما با ویژگی‌ها، کاربردها و عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصول آشنا خواهید شد.

آخرین مطالب

محاسبه خاموت و طول آن

محاسبه خاموت و طول آن

در دنیای پیچیده و دقیق مهندسی، داشتن ابزارهای دقیق برای محاسبات، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از

تماس با ما