ورق ولدوکس

ورق ولدوکس

یکی از مواردی که صنایع مصرف کننده انواع ورق های فولادی به آن توجه دارند استحکام و قدرت تحمل بار این محصول پر مصرف می باشد. ورق ولدوکس نیز از معدود ورق های فولادی ای است که دارای اکثر موارد مورد توجه و مناسبی مانند میزان استحکام بسیار بالا و مقدار سختی و جوش پذیری مناسب و انعطاف پذیری مطلوب می باشد. این ورق ضد سایش مستحکم با داشتن قابلیت بالایی که در جوش پذیری دارد در صنایع خودرو سازی، یکی از پر مصرف ترین ورق ها می باشد و همینطور در صنایعی که در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز ماشین آلات سنگین را بر عهده دارند، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ورق های ولدوکس دارای گریدهای مختلفی است که هر کدام از گریدها نیز دارای خواص و ویژگی های منحصر بفرد خود می باشند.  

ورق های ولدوکس و نکاتی که باید در موردشان بدانیم

یکی از نام های آشنا در بازار ورق های فولادی، ولدوکس می باشد، ورقی که با استفاده از روش نورد سرود برای اولین بار توسط شرکتی سوئدی تولید و روانه بازار شد. ورق های ولدوکس دارای میزان بالایی از قابلیت جوش پذیری و استحکام می باشند که دلیل نام گذاریشان نیز وجود چنین قابلیت هایی است. ورق ولدوکس بسیار پر مصرف در صنایع مختلف، از انواع فولادهای دارای مقدار آلیاژ کم و اندک است که همین امر باعث شده تا مقداری بیش از 700 مگاپاسکال استحکام داشته باشد که در گریدهای مختلف نیز میزان خواص این ورق متفاوت خواهد بود. یکی از مهمترین عوامل و قابلیت هایی که باعث محبوبیت این ورق شده است، قابلیتی است که در پخش فشارها و تنشهای محیطی دارد. به صورتی که قادر است فشار وارده و تنش را در تمام سطح به صورت یکنواخت پخش کند تا از ورود فشار در نقطه ای متمرکز جلوگیری نماید و در هنگام انجام عملیات های حرارتی باعث قابلیت تحمل بسیار مناسب این ورق شود.

مقایسه ورق ولدوکس و ورق هاردوکس

در بین این دو ورق سایشی، تفاوت هایی وجود دارد که به دلیل میزان متغیر و متفاوت عناصر تشکیل دهنده حاصل شده است و یکی از مهمترین تفاوت ها بین این ورق ها، که هر دو از ورق های دارای قابلیت ضد سایش محسوب می شوند میزان قابلیت ضد سایشی آنها است. مقدار و میزان قابلیت ضد سایشی در ورق ولدوکس به مراتب کمتر از ورق های هاردوکس می باشد و به غیر از این مورد نیز، تفاوت های قابل توجه دیگری بین این دو ورق محصول وجود دارد و اما این به معنای غیر کاربردی بودن و بی کیفیت بودن این ورق نمی باشد. بلکه ولدوکس نیز در مواردی کارایی بهتری را در مقابل هاردوکس از خود بروز داده است.

بیشتر بخوانید
ورق سیاه

آشنایی با انواع گریدهای ورق های ولدوکس

این محصول، درست مانند دیگر ورق های فولادی در گرید های مختلف و با قابلیت های متفاوت تولید و به بازار عرضه می گردد که هرکدام از گریدهای این ورق به دلیل استفاده از میزان مشخص و معینی از عناصر در تولید آلیاژها دارای خواص منحصر به خود می باشد که می توان برای اشاره به انواع مختلف گریدهای این محصول به موارد ذیل اشاره کرد :

  • ورق های ولدوکس گرید 700
  • ورق های ولدوکس گرید 900
  • ورقهای ولدوکس گرید 960
  • ورق ولدوکس گرید 1100
  • ورق های ولدوکس گرید 1300

نکات مهم در رابطه با گریدهای ورق ولدوکس

شیوه نام گذاری گریدهای مختلف این ورق به اساس ترتیب میزان حداقل استحکامی است که دارا می باشند. برای مثال ولدوکس گرید 700 دارای مقدار استحکامی برابر با 700 مگاپاسکال است که در بین تمامی گریدهای موجود این محصول دارای پایینترین استحکام است و ترتیب نامگذاری برای برای این محصول به این شکل است که هرچه استحکام بالاتر رود گرید این ورق نیز بالاتر می رود و در حقیقت با افزایش گرید میزان مقاومت و استحکام و قابلیت کششی محصول نیز افزایش پیدا می کند.

آشنایی با ورق ولدوکس 700

این گرید از محصول در حقیقت محصولی مناسب برای استفاده در اجرای پروژه های فولادی است و در ضخامت های مختلف نیز مقدار استحکام متفاوتی دارد و در این زمینه نیز استانداردی برای سنجش و طبقه بندی این محصول وجود دارد که با نام استاندارد EN 10025 شناخته می شود و دارای گریدهایی مختلف از قبیل D –F –E  می باشد.

بیشتر بخوانید
ورق روغنی

نکات دیگر در رابطه با ورق ولدوکس

از نکات قابل توجه در رابطه با این محصول توجه به این نکته است که این ورق در ضخامتی بین 4 تا 130 میلی متری تولید و روانه بازار می شود. ضخامت های مختلف دارای استحکام های متفاوتی نیز می باشند از آنجا که حقیقتا این ورق جزو ورق های ضد سایش است ، دارای ویژگی های این گروه ورق فولادی نیز می باشد، ویژگی هایی مانند :

قابلیت خم شوندگی در رول

جوش پذیری بالا

قابلیت برش ورق ولدوکس با پلاسمار

قابلیت برش با لیزر

قابلیت مناسب در ماشینکاری و …

و یکی از مهمترین نکات در رابطه با این محصول نیز، قابلیت تحمل بار بالایی است که در انواع دارای ضخامت بسیار کم دارد. در حقیقت این ورق با داشتن بالاترین میزان استحکام می تواند حتی در ظریفترین انواع نیز دارای مقدار استحکام بسیار بالا و تحمل وزن فوق العاده ای باشد.

شاخص ترین ویژگی های ورق ولدوکس

عنصری به نام بور که در ترکیب عناصر سازنده این ورق وجود دارد باعث ایجاد مهمترین ویژگی  و شاخص ترین ویژگی این دسته از ورق های فولادی است، در حقیقت حضور بور در عناصر سازنده این ورق می باشد که باعث ایجاد استحکام بسیار بالای آن شده است. استحکام در کنار جوش پذیری فوق العاده ای که به دلیل مقدار کربن بسیار کم در این ورق ایجاد شده است تنها دلیل نامگذاری

این ورق ها تحت عنوان ولدوکس شده است. یکی دیگر از ویژگی های بسیار بارز ورق ولدوکس نیز به لطف حضور نیکل در آلیاژ سازنده این ورق فولادی است که باعث گردیده DBTT این محصولات به میزان بسیار زیادی مایل به چپ شده و باعث بالا رفتن چقرمگی ضربه در این ورق شود، تا حدی که شاهده چقرمگی بسیار عالی این محصول تا دمایی بیش از 60 درجه هستیم.

بیشتر بخوانید
ورق اسید شویی

آشنایی با کاربردهای مختلف ولدوکس

کاربردهای گسترده ای را در رابطه با این محصول بین صنایع مختلف خواهیم دید، به دلیل دارا بون میزان چقرمگی بسیار مطلوبی که این ورق دارد در کنار دیگر ویژگی هایی چون استحکام بسیار بالا و جوش پذیری عالی، یکی از پر مصرفترین ورق های آلیاژی در بین صنایع متفاوت است، سبکی و میزان برپذیری بالا در عین ظرافت نیز دلیلی شده تا این ورق در صنایعی چون :

کشاورزی

ساخت تجهیزات و ماشین آلات سنگین کشاورزی

ساخت قطعات خودرو

استفاده در صنعت خودرو سازی

صنایع سنگین پتروشیمی

ساخت تانکرهای گازی

ساخت دکل های عظیم نفتی

و …

باشیم که روز به روز نیز تقاضا برای استفاده از طرف مصرف کنندگان در سطوح بالاتری روانه بازار می گردد که به لطف حضور مجموعه های وارد کننده و توزیع کننده بزرگی مانند فولاد هفت ویژن، ورق ولدوکس بسیار کاربردی همیشه قابل دسترس بوده و محدودیتی برای عرضه در برابر تقاضای بالا ندارد.

آشنایی با خواص ضد سایش این ورق

با توجه به این موضوع که ورق ولدوکس با استفاده از شیوه تولیدی نورد سرد تهیه و تولید می‌شود از عمر بسیار بالا و مفیدی برخوردار است که همین عمر دراز و مقاومت در برابر شرایط محیطی یکی از دلایل محبوبیت این ورق شده است و در اصل با داشتن عمر مفید و مقاومت بالای ورق ولدوکس، به صورتی که به ندرت نیاز به تعمیر و صرف هزینه های هنگفت برای نگهداری نیاز دارد که باعث کاهش بسیار بسیار زیاد هزینه در صنایع مصرف کننده این ورق فولادی می شود.

دارای میزان مقاومت بسیار بالا که در برابر عوامل سایشی ، تحمل سختی و پخش سطحی ضربه جهت استقامت و مقاومت بیشتر در مقابل شرایط سخت و استفاده های بلند مدت، از دیگر خواص ورق سایشی ولدوکس می باشد.

یکی دیگر از خواص مورد توجه در رابطه با ویژگی روق ولدوکس خاصیت شکل‌پذیری بسیار بالا و قابلیت جوشکاری مناسبی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین محصولات

میلگرد استیل 310

میلگرد استیل 310؛ راهنمای خرید با بهترین قیمت

در این مقاله، قصد داریم به شما راهنمایی کاملی برای خرید میلگرد استیل 310 با بهترین قیمت ارائه دهیم. با مطالعه این مقاله، شما با ویژگی‌ها، کاربردها و عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصول آشنا خواهید شد.

آخرین مطالب

محاسبه خاموت و طول آن

محاسبه خاموت و طول آن

در دنیای پیچیده و دقیق مهندسی، داشتن ابزارهای دقیق برای محاسبات، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از

تماس با ما