نبشی آهنی

نبشی فولادی که به عنوان نبشی آهنی نیز شناخته می شود، به دلیل داشتن زاویه  90 درجه به شکل حروف انگلیسی L است. این نبشی به دلیل خواص مکانیکی که دارد کاربردی زیادی داشته و به یکی از پرکاربردترین اشکال سازه فولادی در جهان تبدیل شده است. نبشی فولادی را می توان با فولاد و آلیاژهای فلزی در اندازه های L شکل کوچک یا بزرگ تولید کرد.

نحوه محاسبه وزن نبشی آهنی 

آهن چقدر وزن را تحمل می کند؟ این سوالی است که بیشتر مهندسان عمران هنگام کار بر روی یک پروژه به آن توجه خاصی نشان می‌دهند. به عبارتی وزن یک سازه تاثیر مستقیم در میزان استفاده از عناصر فولادی آن دارد. برای همین با یک راه ساده می توان به راحتی محاسبه وزن نبشی آهنی را انجام داد. به عبارت دیگر محاسبه صحیح وزن نبشی آهنی حیاتی است . زیرا این نوع پارامترها و مشخصات پروژه، تعیین می کنند که کدام آلیاژ فولاد بهترین استفاده را در پروژه دارد. به طور اساسی، وزن نبشی فولادی را می توان با ابعاد و چگالی زاویه تعیین کرد.

وزن نبشی فولادی را می توان با استفاده از ابعاد آهن نبشی شامل عرض، طول و ارتفاع بدست آورد. برای این کار کافی است که به سادگی عرض و ارتفاع آهن نبشی را با ضرب بدست آورده و آن را در چگالی آهن 0.259 ضرب کنید. بعد، ابعاد قسمت بلند طول را در نظر بگیرید، عرض را در طول و ارتفاع ضرب کنید و سپس نتایج را در چگالی آهن 0.259 ضرب کنید. سپس دو وزن کل باید اضافه شوند تا وزن کل میله زاویه به دست آید.

آلیاژ های مورد استفاده در نبشی فولادی 

نبشی فولادی  را می توان با چند آلیاژ منحصر به فرد تولید کرد. هر آلیاژ ویژگی های کیفی خود را متناسب با نیاز و مشخصات پروژه شما ارائه می کند. نبشی فولادی زمانی که در پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار بگیرد، استحکام، جوش پذیری و دوام پروژه را افزایش می دهد. انواع مختلف نبشی آهنی  عبارتند از:

 • ·       ‏ASTM-A36
بیشتر بخوانید
لوله گوشتدار

استحکام کششی: 58000-80000 psi

قدرت تسلیم: 36000 psi

مدول الاستیسیته: 29000 ksi

 • ·       ‏A1008

استحکام کششی: 49000 psi

قدرت تسلیم: 41000 psi

مدول الاستیسیته: 27000-30000 ksi

فولاد نورد گرم

نبشی فولادی  نورد گرم برای پروژه هایی که نیاز به اندازه های L شکل بزرگتر دارند، مناسب است.

فولاد نورد سرد

 نبشی  آهنی نورد سرد برای پروژه هایی که نیاز به تحمل ابعادی محکم و پرداخت سطح صاف دارند، مناسب است.

فولاد گالوانیزه

نبشی آهنی  گالوانیزه یک جایگزین کم هزینه برای فولاد ضد زنگ است که خواص ضد زنگ زدگی را برای ساختمان ایجاد می کند. فولاد گالوانیزه استحکام و دوام قابل مقایسه با آلیاژهای فولاد ضد زنگ را با کسری از هزینه ارائه می دهد.

شکل، ضخامت و استحکام نبشی آهنی 

الزامات و نیاز های پروژه های ساختمانی ، ضخامت مورد نیاز نبشی آهنی را تعیین می کند. وزن، نیرو و پیچ مورد نیاز باید هنگام تعیین ضخامت نبشی آهنی در نظر گرفته شود. لازم به یادآوری است که نبشی آهنی یک سازه قوی و مستحکم است و استحکامی که دارد از طول L شکل آن ناشی می شود.

کاربردهای نبشی آهنی 

 نبشی آهنی کاربرد های زیادی دارد که مهم ترین آن عبارت اند عبارتند از:

 • آهن بنایی
 • پل کاری
 • ساخت و ساز
 • انبارداری
 • قفسه بندی
 • دکل های ارتباطی
 • قاب مبلمان
 • شمشیربازی
 • تعمیرات سازه پروژه های کوچک

مزایای نبشی فولادی 

نبشی آهنی به دلیل  شکل خاصی که دارد  بسیار پایدار و مقاوم است و می تواند فشار و وزن بیش از حد را تحمل کند. معمولاً به شکل L (همیشه 90 درجه) تولید می شود. بیشترین کاربرد نبشی فولادی  برای قاب یا ساخت قطعات مختلف مبلمان، سازه های نگهدارنده، دیوارها یا قفسه ها است.

بیشتر بخوانید
لوله گالوانیزه

در ساخت مبلمان، صندلی، تخت و میز، از نبشی فولادی  برای ایجاد ساختار اصلی قطعه استفاده می شود. این استحکام و پایداری، آن را مقاوم ساخته و می توان از آن در هر صنایع ای استفاده کرد.

برای آنکه تثبیت کل ساختار ظروف، دیوارها و قفسه ها، ایجاد شود، استفاده از نبشی آهنی  بسیار حائز اهمیت است. این محصول هرگز خم نمی شود، نمی شکند و پروژه را در دو جهت جداگانه حفظ می کند. کار با آن آسان است و می توان آن را به هم جوش داد یا پیچ کرد تا ثبات بیشتری در پروژه ایجاد کند.

ضخامت نبشی آهنی  تعیین کننده نوع کارایی مناسب ان است. نبشی های که اندازه کوچک تری دارند معمولاً برای کارهایی استفاده می‌شوند که در آن فشار و وزن در حداقل باشد. در حالی که نبشی های فولادی ضخیم‌ و بزرگ‌تر برای دیوارها و تیرهای نگهدارنده ساختمان‌ها که باید دائماً وزن زیادی را تحمل کنند، استفاده می‌شوند. 

ویژگی نبشی آهنی 

نبشی آهنی  یک میله فلزی صاف است که در طول آن تا زاویه 90 درجه تا شده و در نتیجه یک قطعه L شکل را ایجاد می کند. معمولاً دو ضلع زاویه آن دارای طول مساوی هستند. نبشی های فولادی سنگین‌تر اغلب یک عنصر ساختاری در ساختمان‌ها، پل‌ها و غیره بوده که نیاز به تحمل فشار وزنی بالا است. در حالی که از نوع سبک‌تر برای انواع تکیه‌گاه‌ها استفاده می‌شود. برای مثال یک قاب تخت قابل تنظیم از این ماده ساخته شده است.

آهن و فولاد متداول‌ترین موادی هستند که برای ساخت این نبشی استفاده می‌شوند. به‌ویژه زمانی که از آن در چارچوب ساختاری اصلی پروژه استفاده شود. در این موارد منطقی است که نبشی را از فولاد  یا آهن  تولید کنند.

بیشتر بخوانید
فولاد مبلی

از آلومینیوم در تولید نبشی زمانی استفاده می شود که تحمل وزن سازه زیاد نباشد. از نبشی برنجی گاهی اوقات در پروژه ها استفاده می شود، که نبشی در کار پروژه تکمیل شده قابل مشاهده  و جذابیت زیبایی سازه مهم باشد. از نبشی های فولادی با زاویه و اندازه های خیلی بزرگ برای جاده سازی و پل سازی استفاده می‌شود.  

 نبشی آهنی در اندازه و استانداردهای مختلفی موجود است که معمولاً با نامگذاری طول یک طرف آن شناخته می شوند. زمانی که این نوع نبشی با اضلاع بلندتر و از فلز ضخیم‌تر ساخته شود در پروژه هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که سازه نیاز به تحمل بار سنگین نیاز داشته باشد.

نبشی های آهنی سوراخ دار،  دارای سوراخ هایی با فواصل استاندارد در امتداد هر دو طرف هستند. معمولاً سوراخ ها یک اینچ (2.54 سانتی متر) از هم فاصله دارند که از مرکز هر سوراخ اندازه گیری می شود.

سوراخ ها به جای گرد، بیضی شکل هستند تا تنش های متفاوت در محصول نهایی ایجاد شود. نبشی های فولادی سوراخ دار بیشتر برای قفسه بندی های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا قطعات قفسه به راحتی با مهره ها و پیچ ها بهم متصل می شوند.

سخن پایانی 

نبشی های فولادی  را گاهی نبشی آهنی می نامند. این محصول قطعات فلزی L شکلی  هستند، که به شکل زاویه ۹۰ درجه خم شده اند. این نبشی ها به علت کارایی بالایی که دارند در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین محصولات

میلگرد استیل 310

میلگرد استیل 310؛ راهنمای خرید با بهترین قیمت

در این مقاله، قصد داریم به شما راهنمایی کاملی برای خرید میلگرد استیل 310 با بهترین قیمت ارائه دهیم. با مطالعه این مقاله، شما با ویژگی‌ها، کاربردها و عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصول آشنا خواهید شد.

آخرین مطالب

محاسبه خاموت و طول آن

محاسبه خاموت و طول آن

در دنیای پیچیده و دقیق مهندسی، داشتن ابزارهای دقیق برای محاسبات، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از

تماس با ما